EN FR DE PT IT ES TR

Mahjong Solitaire nasıl oynanır? 

Mahjong Solitaire (ayrıca yaygın olarak Şanghay Solitaire olarak bilinir) normal 4 oyuncu Mahjong oyunundan çok farklıdır. İki oyun arasındaki en yaygın şey, aynı fayanslarla oynanmasıdır. Mahjong Solitaire'da ücretsiz olan fayansları eşleştirerek oyun alanındaki tüm fayansları çıkarmaya çalışın. 

Serbest döşeme, sol veya sağ tarafa bitişik olan çinileri olmayan döşemedir. Onların üstündeki diğer fayanslarla kaplanmış fayans da ücretsiz değildir. Aşağıda, size bir fikir verecek şekilde vurgulanmış olan fayansların bulunduğu bazı resimler var. 

Solitaire oyununun bilgisayar versiyonunda, oyuncular skor biriktirmek için zamana karşı oynarlar. Döşeme ne kadar çabuk temizlenirse o kadar çok puan birikir. 

Bu sürümde denemek için farklı düzenler bir demet var. Oyuna ve kurallara aşina olmak için varsayılan düzenle başlamanızı öneririz. 

Yukarıdaki ücretsiz mahjong solitaire oyunda, üzerlerinde farklı resimler elde etmek için fayansı değiştirebilir ve hatta kendi benzersiz düzenlerini oluşturabilirsiniz. 


Mahjong solitaire oyna

Mahjong tarihi

Mucit

Mahjong Çin kökenli ve yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişi var. Bu oyunun icadı ve mucidi hakkında birçok efsane vardır. Mahjong'un Konfüçyüs tarafından kendisi tarafından yaratıldığı söyleniyor. Başka bir efsaneye göre, Wu mahkemesinin kralına kilitlenmiş güzel bir Çinli kız, fildişi ve bambudan oymalar yaparak Mahjong'u icat etti. Kimse tam olarak Mahjong'un kime tarafından icat edildiğini bilmiyor ancak bugünkü oyunumuza gelene kadar diğer benzer oyunlardan evrimleştiğine inanılıyor.

İsim

Mahjong'un adı Ma Diao'du ('Ma' - at ve 'Diao' - asmak), bir bacağını kaldıran bir atı simgeliyordu. Bu, o zaman bir oyuncuyla (kaldırılmış bacak) oynayan 3 oyuncu (yerdeki atın 3 bacağı) içerdiği için türetildi. Bir süre sonra Ma Diao adı Ma Que olarak değiştirildi, bu da serçe anlamına geliyor. Bugün bile bazı insanlar Mahjong'u Çin'in bazı yerlerinde "Serçe" ve "Ma Que" olarak adlandırıyorlar. Oyun daha sonra bugün kullanılan oyunun en yaygın adı olan Mahjong olarak bilinmeye başladı. Mahjong sözcüğü bazen farklı şekilde hecelenmiştir - örneğin Mah Jiang, Mah-Jong veya Mahjongg.

Tarih

Bugün bile oyun farklı şekillerde oynanabilir. İlk Mahjong'un sadece 34 kiremitle çalındığına inanılıyordu. 500AD'a kadar Mahjong aristokratlar için ayrılmış bir oyundu ve Çin işçi sınıfının oynamak yasadışıydı. 500AD bu kanun değiştirildi ve Çin Mahjong popülaritesi önemli ölçüde arttı. 

1920'lerden önce, Mahjong sadece Çin ve bazı çevreleyen ülkeler tarafından oynanan bir oyundu. Mahjong, başta Şanghay'da bulunan American Standard Oil Company'nin bir yöneticisi ve Joseph Park Babcock tarafından Batı'ya tanıtıldı. Mah-jongg ismini aldı ve fayansları ve oyunu Batı ülkelerinde daha kullanıcı dostu yaptı. Ayrıca Mahjong setlerini ABD'ye ithal etti. Oyun Batı'da daha popüler ve iyi bilinirken, şirketler daha fazla Mahjong seti ithal etmeye başladı.

Standart bir Mahjong

Çünkü Mahjong'un pek çok versiyonu dünyanın her yerinde oynandı, bir standart oluşturulması için bir ihtiyaç ortaya çıktı. 1998'de Mahjong, Çin'de resmi bir spor ilan edildi. Mahjong'un farklı versiyonlarının bölümlerinden oluşan Mahjong için yeni kurallar geliştirildi ve puanlama yöntemi de basitleştirildi. Bu Mahjong'a Çin Resmi Mahjong deniyor ve Tokyo'daki ilk Dünya Mahjong Şampiyonası bu versiyonu kullanıyor.